Beton Delmede Karot Kolaylığı

İnşaat sektöründe çok sık kullanılan karot terimi inşaat sektörü dili ile açıklanmaktadır. Karot kelimesi genel anlamı ile havuç anlamına gelmektedir. İnşaat sektöründe, verimli olarak da olarak adlandırabilir. Karot beton delme işlemine verilen isimdir. İnşaat sektöründe her türlü betonu uygun ve düzenli bir şekilde delebilen karot makineleri vardır. Bunlar; delme çapına göre farklı uçlar takılarak kullanılır.

Karot alma işlemi hem basın kuruluşlarında hem de inşaat sahalarında çok fazla kullanılan terimlerdendir. İnşaatı tamamlanmış olan yapının ve elemanlarının kapasitesinin ölçülmesi aynı zamanda bunların hizmet ömrünün ne kadar olduğunun tespit edilmesi için karot alma işlemi yapılır. Karot binaların veya yapıların kapasitelerini ve ömürlerini tespit etmesinin yanında binanın depreme dayanaklığını da ölçmek için alınır.

Karot birçok farklı anlama gelse de inşaat sektöründeki anlamı ile açıklama yapmak daha doğrudur.

İnşaat sektöründe karot ne işe yarıyor?

Karot makinesini kullanan karotçu betonu silindir şeklinde deler ve silindir içerisinde kalan ve havuca benzeyen betonu çıkartır. Betonu silindir şeklinde delmiş olur. Karot makinaları kullanan kişilere de karotçu ismi verilmektedir. İnşaat sektöründe beton delme, kesme işlemlerine karotçuluk adı verilmektedir.

 

Karot Genel İtibariyle İnşaatı İnceleme İşlemini de Yapmaktadır

İnşaat sahasında binanın bazı gerekli görülen yerlerinden karot makinası ile silindirik bir şekilde örnekler alınır ve basınç uygulanarak, betonun ve demirin kalitesi tespit edilir. İnşaat mühendisleri karot işlemini gerçekleştirirken inşaat binasının durumuna göre alt katlardan veya başka herhangi bir yerden karot alma işlemi yapmaktadırlar.

Karot beton delme işlemi az ya da çok binanın yapısına zarar verecektir. Çünkü bina yapısal olarak bitmiştir ve tekrar bina üzerinde işlemler yapılmıştır. Üstelik bunlar beton delme kesme yıkma gibi yıpratıcı işlemler.

 

 Karot Makinesinin Özellikleri

Karot makinesi içinde el karotları olanlar 25 metre, sehpalı olanlar 40-50 metre ve hidrolik olan karotlar da 100 metre delebilme özelliğine sahiptir.

Karot ucunun boyutları Q210MM boy 45cm olarak bilinmektedir.

Karot makinelerinde en çok tercih edilen model DD-350 dir. En ağır inşaat şartlarında kullanılabilir. Hilti DD-350 dayanıklılık açısından oldukça güçlü ve sağlamdır.

Karot delme gücü olarak, karot makinesi ile 50 cm –1000 cm’ye kadar her çapta delik açılmaktadır. Üstelik inşaat sektöründe en iyi delme gücü bu şekilde yapılır. Karot işlemi, Hem hızlı ve seri hem de ekonomiktir.

Karot makinesinin ucunun uç kısmı elmastan yapılmıştır. Elmas çok dayanıklı bir malzemedir. Karot makineleri üretimleri itibariyle demiri, çok sert betonu rahatlıkla kesebilmektedir. Karot ucu her çeşit delik için ayrı ayrı ebatlarda üretilmektedir. Karot firmaları ellerinde her çeşit uçtan bulundurmalıdırlar. Karot makinesi, sert zeminlerin delinmesinde kullanılan zemini delen bir nevi darbeli matkaptır.

İnşaat sektöründe gelişen teknoloji ile birlikte betonların, kolonların, daha kolay ve hızlı delinmesi için üretilen karot makineleri hem hızlı hem de zararsız bir şekilde delme işlemini yapmaktadırlar.

İnşaat sektöründe birçok marka karot makinesi üretimi yapmaktadırlar. Sinerji makina inşaat ve taahhüt bunlardan bir tanesidir. Firmanın karot makineleri hem kalitesi hem de firma güvencesindedir. Firma piyasa da en iyi ürünleri pazarlamasını yapan bir firmadır. Ucuza alınan karot makineleri her yönden sizi mağdur edecektir. Ucuz olan makinenin malzemeleri kalitesiz olduğu için kısa zamanda bozulacak ve iş akışınızı sora sokacaktır.

Önemli bir nokta da, karot makinelerini her açıda kullanabilmek için sabitleme mekanizmasına ihtiyaç vardır. Bu mekanizma sayesinde karot makinesini her türlü açıda daha sağlam ve zararsız kullanabilirsiniz.

 

Karot İşleminde Karot İşlemini Düzgün Ve Profesyonel Yapabilmek İçin Bir Mekanizmaya Gerek Duyarız

Bu mekanizmaya karot sehpası denir. Karot sehpasının karot işlemindeki görevi, makineyi sabit bir şekilde tutarak karot ucunun dönmesi sırasında sarsıntı olmasını engellemektir. Aynı zamanda betonu tam istediğimiz yerden nokta atışı yaparak delmemizi sağlamaktır. Karot sehpası her şekilde monte edilebilir. (Zemine, duvara ve beton kolon duvarlara) Karot sehpası ebat olarak büyük küçük ve standart şekildedir.

İnşaat sektöründe bir kişinin karotçu olabilmesi için eğitim alması şarttır. Eğitim aldıktan sonra da e iyi bir ustanın yanında staj yapması gerekmektedir. İnşaat sektöründe iş güvenliği çok önemlidir. Böyle bir alanda da eğitimsiz çalışmak iş güvenliğine aykırıdır. İnşaatta tehlike oluşturmaması için, karot makinesinin tehlikelerinin karotçu olacak kişi tarafından bilinmesi gerekir. İyi bir ustanın yanında işi tüm detayları ile öğrenmelidir.

 

İnşaat Sektöründe Beton Delme İşlemi Değişik Şekillerde Yapılmaktadır

İnşaat yapılarında beton duvarların ya da döşemelerin kesim ihtiyaçları mutlaka olur. Bunlar Projelendirme alanında ya da uygulama esnasında yapılmayan ek kapı veya pencere olabilir.

Sonradan inşaat binasına eklenen bina yapımı bittikten sonra, teçhizat, açılacak silo, gaz tankları gibi binanın içerisinde yüksekliğine sığdırılamayan eşyalar için gerekli deliklerin açılması gerekir.

İnşaat mühendisi ve mimar tarafından değişiklik ve restorasyonlar için beton kesme işlemi yapılmaktadır.

Yapıda istinat duvarı gibi beton içeren duvarların yıkılması.

Tesisat işlemlerinde su kanalları için çeşitli döşeme yapılması, beton veya şap kesim işlemi için kesme işlemi yapılır.

İnşaat alanında bulunan şantiyelerdeki binaların küçültülmesi veya hafifletilmesi için beton kesme işlemi uygulanır.

İnşaatlarda izinli şantiye alanından taşmalar olabilmektedir. Taşan alanların engellenmesi (balkonların, kaçak katların kesilmesi, döşeme beton kesimi).

Yapıdaki betonarme alanlara kapı ve pencere açılması işlemi.

İnşaat içinde bina tamamlandıktan sonra yapı içerisinde havalandırma alanlarının açılması.

Bina dışında yangın merdiveni veya başka tesisatlar için bacaların yapılmasında beton kesim işlemi uygulanır.

Mimari işlemler için tasarımcılar ve mimarlar tarafından bina içerinde dekoratif amaçlı beton kesim işlemi yapılmaktadır.

Beton delme işlemi, demir donanımlı veya demir olmayan tüm zeminlere uygulanabilmektedir. Beton delme işlemi darbesiz bir şekilde gürültüsüz, temiz bir şekilde istediğiniz açılarda veya derinliklerde yapılabilir. Tavanda, zeminde, balkonda, çatı bölgesinde; ev içinde perdede açılım ve tadilat yaptırmak için en uygun işlem beton delme sistemidir.

 

Beton Delmenin Karot İle Avantajları Nelerdir?

Beton delme sadece inşaatlarda yapılmayan aynı zamanda tüm yapım işlerinizde yapılan bir yöntemdir. Günlük hayatımıza bize çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Bize hem büyük kolaylık hem de ekonomik anlamda faydalı bir yöntemdir. Beton delme yöntemi çok seri, kırıcı ve delicilerle bir haftada yapılabilen bir işlemdir. Fakat Karot işlemi ile 1 günde işleminiz tamamlanacaktır.

İnşaatlarda eskiden kullanılan yöntemler çok fazla zaman almaktaydı Bu da her yönden inşaat sektörünü etkilemekteydi. Üstelik eski usulde kırma işlemi gerçekleşirken betonda bir titreşim olurdu ve çatlaklar meydana gelirdi. Eski usul işlemlerin sonunda betonun hem kalitesi düşer hem de yapının ömrü kısalırdı. Kullanılan bu yöntemler betonun direncini de azaltmış oluyordu.

İnşaat alanlarında eskiden kullanılan kırıcılarla gereğinden fazla açılan delikler oluşuyordu ve bunlar çimento ve tamir harçlarıyla yeniden onarılıyordu. Ama karot ile beton delme yönteminde tamirata tekrar onarım işlemine gerek yoktur.

Karot ile beton delme işlemi inşaat sektörünün vazgeçilmez yöntemlerindendir. karot beton delme İşçilikten ve zamandan tasarruf sağlar. Ankara bölgesinde en iyi karot makineleri için www.sinerjikarot.com adresini ziyaret edebilirsiniz.